Колібрі-сапфір кактусовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Колібрі-сапфір кактусовий

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Серпокрильцеподібні (Apodiformes)
Родина: Колібрієві (Trochilidae)
Підродина: Колібрині (Trochilinae)
Триба: Trochilini
Рід: Колібрі-сапфір (Hylocharis)
Вид: Колібрі-сапфір кактусовий
Hylocharis sapphirina
(Gmelin, JF, 1788)[2][3][4]
Ареал виду
Ареал виду
Синоніми
Trochilus sapphirinus
Amazilia sapphirina
Посилання
Вікісховище: Hylocharis sapphirina
Віківиди: Hylocharis sapphirina
ITIS: 555133
NCBI: 347508

Колі́брі-сапфі́р кактусовий[5] (Hylocharis sapphirina) — вид серпокрильцеподібних птахів родини колібрієвих (Trochilidae)[6]. Мешкає в Південній Америці.

Кактусові колібрі-сапфіри

Довжина птаха становить 8,4-9,1 см, самці важать 4,1-4.5 г, самиці 3,9-4,3 г. У самців верхня частина тіла темно-зелена, надхвістя і верхні покривні пера хвоста мідно-фіолетові. Підборіддя яскраво-руде, горло, груди і живіт фіолетово-сині, блискучі, гузка каштанова. Центральні стернові пера мідно-фіолетові, решта стернових пер каштанові з темно-сірими кінчиками. Дзьоб середньої довжини, коралово-червоний з чорним кінчиком.

У самиць верхня частина тіла така ж, як у самців. Підборіддя світло-рудувато-коричневе, нижня частина тіла сірувата, горло і груди поцятковані блискучими синьо-зеленими плямами, гузка охриста. Крайні стернові пера мають бліді краї. Дзьоб менш червоний. Забарвлення молодих птахів є подібне до забарвлення самиць, однак у молодих самців підборіддя білш яскраво-руде.

Поширення і екологія

[ред. | ред. код]

Кактусові колібрі-сапфіри поширені від північного Перу і східного Еквадору через східну Колумбію до Венесуели (на південь від Ориноко), Гаяни, Суринаму, Французької Гвіани і північно-східної і центральної Бразилії та північно-східної Болівії, а також на південному сході Бразилії (від Баїї до північної Парани) та на північному сході Аргентини, південному сході Парагваю і на крайньому південному заход Бразилії. Вони живуть на узліссях вологих рівниних тропічних лісів, в саванах, місцями порослих деревами, на гаявинах біля виходів на поверхню гранітних скель, на кавових плантаціях, іноді у відкритих прибережних заростях. Зустрічаються на висоті від 200 до 500 м над рівнем моря. іноді на висоті до 1850 м над рівнем моря.

Поведінка

[ред. | ред. код]

Кактусові колібрі-сапфіри живляться нектаром різноманітних квітучих епіфітів, чагарників, ліан і невисоких дерев, зокрема, з родин бобових, рутових, маренових, миртових, омелових, пасифлорових і бромелієвих, а також комахами і павуками, яких ловлять в польоті або збирають з рослинності. Шукають їжу в підліску і нижньому ярусі лісу, в Амазонії збираються разом з іншими колібрі на верхівках квітучих дерев. Самці агресивно захищають кормові території.

Сезон розмноження у кактусових колібрі-сапфірів у Гвіані триває з липня по січень, в Бразилії, зокрема в Атлантичному лісі, з серпня по лютий. Гніздо чашоподібне, робиться з тонких рослинних волокон, встелюється м'яким насінням, зовні покривається лишайниками і листям, прикріплюється до горизонтальної гілки дерева або чагарника, серед листя, на висоті від 4 до 6 м над землею. В кладці 2 яйця розміром 14,5-15×9-9,3 мм і вагою 0,48-0,5 г. Інкубаційний період триває 14-16 днів, пташенята покидають гніздо через 22-27 днів після вилуплення.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. BirdLife International (2016). Hylocharis sapphirina: інформація на сайті МСОП (версія 2022.1) (англ.) 07 листопада 2022
  2. Buffon, Georges-Louis Leclerc de (1779). Le saphir. Histoire Naturelle des Oiseaux (French) . Т. 6. Paris: De l'Imprimerie Royale. с. 278.
  3. Latham, John (1781). A General Synopsis of Birds. Т. 1, Part 2. London: Printed for Benj. White. с. 775.
  4. Gmelin, Johann Friedrich (1788). Systema naturae per regna tria naturae : secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis (Latin) . Т. 1, Part 1 (вид. 13th). Lipsiae [Leipzig]: Georg. Emanuel. Beer. с. 496.
  5. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  6. Gill, Frank; Donsker, David (ред.). Hummingbirds. World Bird List Version 12.2. International Ornithologists' Union. Процитовано 07 листопада 2022.